Česky  English  Deutsch  Français
www.motio.info: magazine de technologies mobiles, voyage et de style de vie
dimanche 22nd December 2024 4:50

ad space
6th July 2007 15:00, vh
Chevrolet Sequel: vodíkový pohon v praxi
Pohon vozidel palivovými články má před sebou slibnou budoucnost. Experimentálních vozidel již existuje celá řada, ale prakticky použitelných je velmi málo. Výkladní skříní vývoje koncernu GM, který je ve výzkumu palivových článků asi nejdále, je Chevrolet Sequel. Revoluční je nejen svým pohonem, ale i celkovým uspořádáním, které je umožňeno právě zvoleným typem pohonu.
-
français (Google translate)

Koncern GM je ve vývoji automobilů na palivové články opravdu daleko. Vše začalo koncepty AUTOnomy a Hy-wire. Koncept AUTOnomy bylo první vozidlo, které využilo jednak technologii palivových článků a jednak technologii by-wire, která dává volnost v návrhu vozidla. By-wire znamená, že zde již není žádná hydraulická soustava, většina klasických mechanických prvků řízení, brzd, rozvodů pohonu, apod. je opuštěna. Vše je řízeno elektronikou a servomotory. O pohon se starají elektromotory, v každém kole je umístěn jeden.

Koncept Hy-wire rozšířil AUTOnomy v tom, že umožňuje měnit uspořádání karoserie. Díky použité technologii je vše soustředěno do podvozku, který je s karoserií a interiérem spojen pouze elektrickým vedením. To umožňuje snadno osadit jakoukoli karoserii a vytvořit tak naprosto univerzální vůz, který může být třeba přes týden praktickým kombi a o víkendu se může změnit ve sportovní vůz nebo kabriolet.

Chevrolet Sequel vychází z AUTOnomy a Hy-wire. Opouští jejich příliš futuristický design a některé prvky, které se v praxi obtížně realizují v masovém měřítku a nabízí již přijatelný vzhled a užitné vlastnosti pro široký trh. Jeho vzhled nejvíce odpovídá nově se rodící kategorii CUV, tedy malých SUV, kde se očekává velká bitva a kde již třeba Nissan Qashqai slaví velké úspěchy. Ani technické parametry nezústávají pozadu. Pohon všech kol s pohonnou jednotkou u každého kola umožňuje využít nejmodernější technologie v oblasti stabilizačních systémů. Zrychlení z 0 na 100 km/h pod deset sekund také slibuje slušnou dynamiku. Dojezd 480 km je rovněž na přijatelné úrovni. Není to samozřejmě ideální, protože síť čerpacích stanic na vodík prakticky neexistuje. Ale oproti klasickým elektromobilům je tato hodnota velmi slušná. Pro praktické použití by přesto bylo vhodné dojezd zvýšit alespoň na dvojnásobek.

Sequel je už tedy prakticky použitelné vozidlo, přesto obsahuje tolik futuristických technologií, že jeho hodnota je nevyčíslitelná. To bylo zřejmé i na autosalonu v Ženevě, kde v jeho blízkosti byla prakticky neustále přítomná ochranka. Futuristické technologie jsou patrné i z fotografií.

Vodíková technologie GM je ovšem už tak daleko, že je možné ji nasadit i do mnohem méně futuristických aut. První vlaštovkou byl přestavěný Opel Zafira, pojmenovaný jako Hydrogen 3. Toto vozidlo s dojezdem kolem 400 km slouží hlavně k předváděcím účelům.

Zatím posledním krokem k prakticky použitelným vodíkovým autům je Chevrolet Equinox Fuel Cell. Toto vozidlo opět vychází z již produkčního modelu a je oproštěno od všech příliš futuristických prvků. Spadá opět do kategorie CUV a GM plánuje jejich malosériovou výrobu v počtu asi 100 kusů, které budou k dispozici vybraným zákazníkům na podzim 2007. Bude sloužit hlavně k získání zkušeností s praktickým provozem. Prohánět se bude po silnicích Kalifornie, New Yorku a Washingtonu D.C. Lze tedy čekat, že bude k vidění i na některém autosalonu, takže věříme, že budeme moci přinést alespoň fotografie. Zatím si můžete prostudovat podrobné technické parametry a další informace k těmto revolučním vozidlům, viz. odkaz dole.

Oficiální fotografie

Fotografie

Následující fotografie byly pořízeny na autosalonu Ženeva 2007.

Odkazy
oficiální stránka, nové okno, anglicky

Tankování vodíku by měl zvládnout každý.

 Discussion (1 příspěvek)
Trouver
Trouver un article ou une nouvelle qui contenit le mot prochain
ad space
Warning! This web site is under large reconstruction. The pages are continuously updated, but it cannot be ensured, that they are always complete.

Contact, questions, subjects: info@mopo.info

Warning! The content of this web is protected by author's laws (in English speaking countries known as copyright). No part of its content can be copied or used in any way without previous written permit. Please contact us at the above e-mail for more details or with requests for cooperation. Unallowed content handling will be punished to the maximum extent of valid law.

t = 0.249 s