ad space
|
|
|
Fiat Multipla Natural Power: propulsion CNG en pratique |
|
|
|
Fiat Multipla je v mnoha ohledech zajímavé auto. Design jeho první generace byl ale natolik kontroverzní, že si mnoho zájemců nenašla. Současný model je už mnohem uhlazenější, ale přesto vychází z dnes již zanechané snahy Fiatu pokusit se vyrábět auta s německy ostrými rysy. Symbolem neúspěchu tohoto přístupu je ostatně i Stilo. Multipla je zajímavá ale i tím, že jako jedno z nemnoha aut je nabízena i v tovární úpravě pro pohon CNG, což tento rodinný autobus činí ještě zajímavějším. Chybějící italský šarm jsme doplnili modelkou, která ovšem ke standardní ani doplňkové výbavě automobilu nepatří, takže prodejním trhákem se tento vůz asi opět nestane.
|
|
|
|
|
-
français (Google translate)
|
Proč Multipla
Mnoho lidí si však auto často potřebuje jen půjčit, a tam pak rozhodují především užitné vlastnosti. Ostatně i pro náš test jsme auto získali od autopůjčovny, která jako jedna z mála tento vůz nabízí. Multipla v úpravě pro pohon CNG se tak hodí třeba pro zajištění dopravy lidí na oslavu, nebo pro cestu na výlet s větší skupinou lidí. Tam pak velký vnitřní prostor a plnohodnotné sedadlo pro každého z šesti cestujících nabízí neocenitelné služby. Multipla je také jedním z mála aut, do kterého lze dát plnohodnotnou dětskou sedačku na každé ze tří zadních míst.
Malé velké auto
Toto okřídlené rčení používá mnoho výrobců v reklamách na své vozy. Většinou se ale jedná o reklamy na opravdu malé vozy, které různými důmyslnými řešeními mohou nabídnout více prostoru. Toto označení lze ale použít i na Fiat Multipla, ale nikoli na první, ale až na druhý pohled, tedy pohled do technických parametrů, kdy člověk nevěřícně kroutí hlavou, jak to ti konstruktéři do takových rozměrů dostali. Fiat Multipla totiž klame tělem a na první pohled je to velké auto. Tento dojem ale vzniká zejména z větší šířky a výšky. Jenže to je právě to, za co vděčí svým unikátním vlastnostem. Přestože totiž patří do nižší střední třídy, čemuž odpovídá délka, při nastoupení do auta si člověk připadá jako v autobusu.
Šest míst ve dvou řadách
Velký vzdušný vnitřní prostor umocňuje i šesté místo, tedy sedadlo umístěné mezi řidičem a místem, které se u ostatních aut označuje jako místo spolujezdce. Tedy tam, kde u jiných aut bývá středový tunel a řadící páka. Ta se přesunula na prodloužení středového panelu a uvolnila tak místo pro plnohodnotné sedadlo. Pryč musela i páka ruční brzdy, která se přestěhovala vlevo od sedadla řidiče. Řidič má tak vlastně dva spolujezdce, což opět zvyšuje atraktivitu vozu pro větší skupiny lidí. Dojem z autobusu připomíná i větší výška posezu, což ale mírně znesnadňuje nastupování a vystupování.
Jak získat prostor
Konstruktéři ale i trochu šetřili a více prostoru získali i poměrně úzkými dveřmi. Oproti masivním dveřím novějších vozů dávají dveře Multiply trochu "papírový" pocit, což opět připomíná starší vozy, u kterých Fiat opravdu šetřil a životnost některých dílů nebyla nijak vysoká. Rovněž zpracování například vnějších klik dveří dává ukázat skutečnosti, že tento Fiat patří spíše ještě do starší školy a na svého nástupce, jakého získalo třeba Stilo v podobě modelu Bravo, stále ještě čeká.
Autobusově vzdušný dojem dodávají i velká okna, která jsou tak velká, že díky vyššímu posezu jsou dveře vybaveny zvláštními madly, která přesahují hranu pevné výplně a zasahují do proskleného prostoru. Řešení je to zajímavé i v tom, že takto řešená madla poskytují dobrou oporu při prudších manévrech.
Variabilita
Interiér vozu je ale také velmi variabilní. Velké úložné prostory získali konstruktéři přesunutím přístrojového štítu na středový panel, takže před řidičem i spolujezdcem je velká zavírací schránka. Obecně lze říci, že přístroje umístěné uprostřed mohou zvyšovat bezpečnost provozu, protože řidič stále sleduje periferním viděním zejména rizikovou krajnici, odkud může do cesty něco nebo někdo vběhnout. Platí to ale jen v případě, kdy jsou dobře čitelné. Lepší službu v tomto případě odvádí přístroje digitální, protože ty lze snadno sledovat i periferním viděním. To o klasických ručičkových přístrojích, jaké má i Multipla, říci nelze. Na ručičku je nutné se vždy podívat přímo, což by jistě někdo zabývající se bezpečností silničního provozu dokázal přepočítat na metry, po které řidič plně nesleduje cestu před sebou.
Vnitřní prostor je ale variabilní díky sedačkám, které lze dle libosti jednotlivě sklápět nebo vyjímat. Lze tak přepravovat roztodivné náklady. Prostřední sedačky také mohou sloužit jako praktický stolek s držákem na nápoje.
Úprava na CNG
Úprava pro pohon CNG je náročnější než pro u nás obvyklejší LPG. Proto je dobré ji svěřit odborníkům a většina úprav pochází přímo od výrobců samotných automobilů. CNG vyžaduje poměrně objemné tlakové nádrže, které jsou u Multiply umístěny zespodu mezi nápravami. Místo pro náhradní kolo je jimi také obsazeno, takže to se muselo přestěhovat do obalu a v něm je volně položeno v zavazadlovém prostoru. Což je ale nevýhoda i v tom, že modelka na obrázku by s jeho manipulací měla vzhledem k hmotnosti náhradního kola jistě problém, takže ne vždy by mohla využít zavazadlový prostor tak, jak by si představovala.
Úprava na CNG přidala také ukazatel množství paliva CNG nad klasický ručičkový palivoměr, který stále ukazuje stav benzínu v nádrži. Ukazatel stavu CNG je digitální a je tvořen řadou LED. Čím více jich svítí, tím více zbývá CNG v tlakových nádržích pod automobilem.
Jak se jezdí s CNG
Pokud je vůz v režimu pohonu CNG, startuje přesto vždy na benzín a po několika sekundách se sám přepne na CNG. To je doprovázeno hlasitým cvaknutím ventilu ze zadní části vozu. K přepínání mezi režimem pohonu na CNG a benzín slouží tlačítko na středovém panelu. V případě, že kontrolka na něm svítí, je vůz poháněn na benzín. Měla by se rozsvítit tedy i v případě, kdy z nějakého důvodu nedojde automaticky k přepnutí na CNG. Startování Multiply má ale také jednu zvláštnost. Klíček zapalování nemá tři klasické polohy, ale pouze dvě. První poloha vůz zapne a zatlačením do druhé polohy se už startuje.
Multipla je určena pro poklidnou jízdu a pro tento způsob použití je pohon CNG vhodný. Je samozřejmě znát rozdíl mezi pohonem na benzín a pohonem na CNG, protože při pohonu na CNG má vůz nižší výkon. To je ale dáno spíše konstruktéry automobilu, než samotným principem pohonu na CNG. CNG má totiž vyšší oktanové číslo než benzín a teoreticky by tedy pohon na CNG měl být výkonnější. Problém je ovšem v tom, že automobilkám se zatím nevyplatí konstruovat zvlášť motory pro CNG a problém řeší tak, že vezmou jednodušší motor ze své běžné produkce a ten upraví na CNG. Ten pak samozřejmě nedokáže plně využít vlastností CNG a nabízí tak nižší výkon než při pohonu na benzín, pro který je primárně určen.
Při jízdě s plynofikovanou Multiplou je nutné si zvyknout na vyšší hmotnost. To se projeví jednak ve zhoršené akceleraci a jednak také při brždění. Oproti pouze benzínové má CNG verze o 170 kg vyšší provozní hmotnost a je to znát. Na druhou stranu při jízdě z kopce má auto větší setrvačnost, což může zase trochu paliva ušetřit. Rovněž auto lépe sedí, protože nízko pod autem umístěné tlakové nádrže snižují jeho těžiště, takže lze za určitých okolností jet o něco odvážněji.
Další jízdní zážitky se týkají už spíše Multiply samotné. Na vlevo umístěnou páku ruční brzdy si lze snadno zvyknout, horší je to s její ovladatelností. Ne vždy lze snadno jen tak poslepu poznat, že se skutečně vrátila do své nejnižší polohy a má občas snahu zůstat trochu výše, takže pak může řidiče zaskočit pískot výstrahy o jízdě s ruční brzdou. Řadící páka umístěná blíže volantu než při klasickém umístění na středovém tunelu urychluje časté řazení ve městě při nejrůznějších manévrech, na druhou stranu ale zase nenabízí komfort například loketní opěrky, takže si ruka nemá kde odpočinout. Příjemná jsou rovněž velká dvojitá zpětná zrcátka, přičemž menší pevná spodní část pokrývá mrtvý úhel a usnadňuje parkování se širším vozem.
Jak se tankuje
No a na závěr se dostáváme k tomu, proč úprava na CNG vlastně vznikla a proč se tímto vozem vůbec tak zabýváme. Palivo CNG je v současné době považováno za velmi ekologické. Zemního plynu je totiž oproti ropě dostatek, je dobře vyřešena a léty prověřena jeho doprava a distribuce zákazníkům a navíc při jeho spalování vznikají výrazně nižší emise než při spalování ropných produktů. Stlačený zemní plyn také není zatížen spotřební daní jako třeba benzín nebo nafta, takže jej lze dokonce tankovat v domácích podmínkách z běžného rozvodu zemního plynu, aniž by se člověk musel bát nějakého postihu či daňového nedoplatku.
Tankování v domácích podmínkách je jednoznačně cenově nejvýhodnější, pokud se uváží pouze cena zemního plynu. Samotná plnička je ovšem jednak drahá, její cena se pohybuje okolo čtyřiceti tisíc korun a jednak také pomalá, protože plnění trvá několik hodin. Cenu lze snížit tak, že by ji využívalo více lidí bydlících například společně, ovšem pomalost plnění ji odsuzuje do podobné role, jako třeba dobíjení současných elektromobilů vybavených konvenčními bateriemi. Teprve nové typy akumulátorů nabízejí možnost rychlejšího nabíjení, pokud má člověk ovšem k dispozici dostatečně výkonný přívod elektrické energie.
Nejlépe a stále za přijatelné náklady se CNG vůz proto provozuje při plnění na specializovaných čerpacích stanicích. Už i v Česku se jejich počet blíží ke dvěma desítkám a s rostoucí popularitou CNG jejich počet roste. Plnění tam trvá přibližně stejně dlouho jako klasické tankování kapalného paliva, protože se používají mnohem větší plnící tlaky poskytované velkým kompresorem. Ten si nejprve otestuje dostatečnou těsnost spojení plnící hadice s nádrží, než se do toho pustí naplno, takže není potřeba mít z něčeho obavu. Ostatně i samotné plnění provádí většinou obsluha čerpací stanice, což může být nevýhodou v tom případě, kdy není k dispozici nonstop. Po speciálním proškolení lze ovšem získat zákaznickou kartu, která umožňuje zákazníkovi čerpat si CNG sám a nemuset tak zvonit na obsluhu při každé návštěvě čerpací stanice.
Závěr
Závěrem lze říci, že CNG pohon má v řadě aplikací své opodstatnění. Koupi nového CNG automobilu je však nutné vždy zvážit, protože pořizovací cena se oproti benzínové verzi pohybuje například u testované Multiply o sto tisíc korun výše. Pro někoho, komu leží ekologie na srdci, může být ale CNG automobil i zajímavým módním doplňkem. Ostatně ve vyspělejších zemích patří k dobrému zvyku, že třeba známé hvězdy zábavního průmyslu jezdí právě ekologickými vozy a propagují tak ochranu životního prostředí. Žíznivý sporťák tak není vždy pro každou příležitost vhodný a přijet na večírek Multiplou CNG by také mohlo mít své kouzlo, zvlášť když pak můžete svézt i spoustu svých známých. Naopak zapůjčení Multiply CNG se jednoznačně vyplatí. Specializovaná autopůjčovna nabízí vůz za velmi výhodnou cenu, minimálně srovnatelnou s běžnou verzí u jiné autopůjčovny, takže úspora za cenu paliva je opravdu znát, navíc když je doplněna hřejivým pocitem, že člověk udělal něco pro čistší ovzduší.
Technické parametry
|
1.6 16v Natural Power
|
1.6 16v
|
Cylindrée [cm3] | 1596 | 1596 |
cylindres / soupapes | 4 / 16 | 4 / 16 |
puissance maximale [kW] (tr/min) | petrol: 76 (5750), CNG: 68 (5750) | 76 (5750) |
taux de compression | 10.5:1 | 10.5:1 |
couple maximal [kW] (tr/min) | petrol: 145 (4000), CNG: 130 (4000) | 145 (4000) |
consommation mixte [l/100km] (CO2) | petrol: 9.1 (214), CNG: 9.0 m3 (161) | 8.6 (204) |
consommation ville [l/100km] | petrol: 11.9, CNG: 11.1 m3 | 11.1 |
consommation hors de ville [l/100km] | petrol: 7.5, CNG: 7.6 m3 | 7.2 |
vitesse maximale [km/h] | petrol: 168, CNG: 157 | 170 |
accélération 0 - 100 km/h [s] (2 presonnes + 20 kg) | petrol: 13.5, CNG: 16.0 | 12.6 |
poids [kg] (inclus 75 kg conducteur et bagage) | 1545 | 1375 |
Oficiální fotografie
|
|
Discussion
|
|
|
|
|
ad space
|