Uskutečnění letu oznámila dne 23rd December 2008 firma Scaled Composites, LLC, která sídlí v Mohavské poušti v Kalifornii, USA. Tato firma má na svém kontě již mnoho leteckých projektů, ovšem projekt WhiteKnightTwo a SpaceShipTwo znamená opravdovou revoluci. Předcházel mu projekt WhiteKnight a SpaceShipOne, který vyhrál cenu X-Prize pro první let s lidskou posádku na hranici vesmíru (100 km nad povrchem Země), uskutečněný soukromou společností. Vesmírný výzkum ovšem stojí mnoho peněz a teprve po úspěšném získání ceny X-Prize se objevila informace, že vývoj financoval Paul Allen, mimo jiné zakladatel firmy Microsoft.
Koncepce firmy Scaled Composites je unikátní v tom, že se jí podařilo dosáhnout výrazného snížení nákladů na let. WhiteKnightTwo je totiž v podstatě běžný letoun, pod kterým je zavěšena kosmická loď. Startuje se tedy jako s letadlem a teprve po dosažení určité výšky je vypuštěna SpaceShipTwo, která stoupá k hranici vesmíru. Protože letadlo je efektivnější při letu ve vzduchu než klasická raketa díky využití vztlaku křídla, dochází k výrazné úspoře. Let je také příjemnější, protože na cestující nepůsobí tak velké přetížení. A nabízí samozřejmě zajímavější podívanou.
Smyslem celého projektu je samozřejmě komerce, protože pravidelnou leteckou linku na hranici vesmíru zatím opravdu nikdo nenabízí, takže předpokládaný zájem cestujících a tedy očekávaný zisk je opravdu velký. Hovoří se i o možných jiných využitích, ovšem ta jsou zatím spíše jen teoretická. Například k vypouštění většiny družic je potřeba mnohem větší výška.
Za současným vývojem stojí honosně nazvaná společnost Virgin Galactic, což je společný podnik Paula Allena a dalšího miliardáře Richarda Bransona, majitele konsorcia Virgin. Letenky jsou v prodeji už od roku 2005, jedna stojí 200000 USD, jedná se tedy o atrakci pro bohaté sběratele zážitků, ale ne tak bohaté, aby si mohli dovolit zaplatit cestu na Mezinárodní vesmírnou stanici, kterou nabízí Rusko za 20 milionů USD a navíc je na dlouho vyprodána. Předpokládané zahájení letů s turisty je za rok až rok a půl, tedy někdy v roce 2010. Zbývá snad jen popřát, aby kosmická loď nepadala jako Windows. O použitém operačním systému se ale žádná zpráva nezmiňuje.