Čínský totalitní komunistický trh se stal v poslední době pro výrobce ze západních kapitalistických zemí velmi oblíbeným. Zejména němečtí výrobci jsou proslulí tím, že pokud jde o peníze, dohodnou se bez problému s každým, bez ohledu na politiku, lidská práva, apod.
Například Škoda Auto již veškerou svou produkci přizpůsobila čínským požadavkům, takže všechny modely již nejen mají asijský vzhled, ale budou se tam i vyrábět. Tradiční české továrny výrobce a dodavatelů jsou také upozorňovány, že pokud nebudou cenově srovnatelné s výrobou v Číně, stanou se z nich pouze montovny pro malý domácí trh resp. se od nich přestanou díly odebírat. Čína je pro tuto automobilku hlavním odbytištěm a vedoucí činitelé se netají smělými budovatelskými plány na zvyšování produkce. Tyto představy však začínají dostávat trhliny v podobě různých protiopatření, kterými se Čína snaží regulovat narůstající dopravu.
Od roku 2011 hlavní město Číny Peking zavádí omezení počtu nově přihlášených automobilů. Počet povolených přihlášení se má každoročně měnit podle aktuální situace. Pro rok 2011 je stanoven na 240 tisíc, což je asi třetina oproti počtu nově přihlášených aut v roce 2010.
O možnost přihlášení automobilu se bude každý měsíc soutěžit v loterii, která se bude konat vždy 26. dne daného měsíce a ve které se bude hrát o jednu dvanáctinu ročního počtu povolenek. Přihlášku do loterie budou muset navíc schválit místní výbory pro veřejnou bezpečnost, práci a výběr daní. Co to znamená v podmínkách totalitní země není potřeba asi příliš rozebírat. Účastnit se také mohou pouze obyvatelé s trvalým pobytem v Pekingu po dobu alespoň jednoho roku, ostatní musí prokázat placení daní po dobu alespoň pěti let. Každý řidič v Pekingu také může mít pouze jedno auto přihlášené na svou osobu, při nahrazení starého vozidla novým se ale loterie nebude muset účastnit a automaticky dostane novou značku.
Dalším opatřením proti nárůstu počtu automobilů, které bude platit v celé Číně, je obnovení daně z nákupu vozdila s objemem motoru menším než 1,6 litru ve výši 10 procent. V roce 2009 byla snížena na 5 procent z důvodu ekonomické krize a pro rok 2010 byla stanovena na 7,5 procenta.
Akcie automobilek v reakci na tato opatření zareagovaly poklesem o přibližně 5 až 8 procent.
Odkazy