České dráhy jsou reklamním partnerem šampionátu a součástí příprav na něj byla i promoakce. V rámci ní vezlo Pendolino ve čtvrtek 11. 10. 2007 některé mediálně známé účastníky šampionátu z Prahy do Brna. Tyto akce s převážením známých lidí, kteří by jinak do vlaku Českých drah nikdy v obavě o život nesedli, pořádají České dráhy pravidelně v rámci své snahy prezentovat se v lepším světle, než je znají běžní cestující z každodenní zkušenosti - špinavé zpožděné zastaralé nekvalitní vlaky, špinavá nádraží a výsměšné informační tabule, které buď nefungují nebo ukazují buď žádné zpoždění nebo nižší než je skutečné.
Cílem promoakce bylo zřejmě poukázat na skutečnost, že v neděli, tedy den hlavního závodu, mohou držitelé vstupenky na A1 GP po jejím předložení na pokladně získat zdarma zpáteční jízdenku z libovolného nádraží v Česku do Brna.
Akce se však poněkud vymkla z rukou tím, že České dráhy svěřily řízení Pendolina v některých úsecích samotným účastníkům "spanilé" jízdy. O případu jako první informovala iDnes, na základě stížností cestujících. Dle inspekce Českých drah, která případ začala prověřovat, však řídit drážní vozidlo může pouze osoba s příslušnými zkouškami a oprávněními a nic nemění ani fakt, že účastníci byli pod dohledem strojvedoucích.
Z promoakce na podporu Českých drah se tak stalo spíše potvrzení známých skutečností o této společnosti, které naopak mnoho cestujících znechutí a odradí. Jak jinak pohlížet na společnost, která obětuje bezpečnost cestujících jenom proto, aby se zviditelnila. Ve světě je známa řada případů, kdy tento typ řízení na zkoušku zaplatilo životem mnoho nevinných cestujících. Například v roce 1994 havaroval ruský Airbus a zahynulo v něm 75 lidí, když jeho pilot předal na zkoušku řízení svému 15 letému synovi.
Odkazy
nové okno, česky, anglicky, německy
|