Budoucnost osobní železniční dopravy v Česku je podle mého názoru nejistá. Vzhledem k cenám vlaků a související infrastruktury se stále jedná o velmi ztrátové podnikání, které dotuje především stát a kraje v rámci veřejné služby občanům. Z toho také plyne neustálý tlak na zdražování a kdyby měly ceny jízdného pokrýt skutečné náklady, byla by jízda vlakem luxusem srovnatelným s jízdou luxusními výletními vlaky, jako je Orient Express, nebo jízdou nejluxusnějšími limuzínami výrobců jako Rolls-Royce nebo Bentley. Z tohoto pohledu si tedy každý z nás, kdo se dopravuje vlakem, dopřává minimálně srovnatelného luxusu, jako v uvedené limuzíně s osobním řidičem. Navíc je stále patrnější ústup od regionální železniční dopravy, která nemůže flexibilně konkurovat jiným prostředkům hromadné dopravy, jako jsou autobusy. V zemích západní Evropy je naopak regionální železniční doprava na vzestupu, protože nabízí vysoký komfort a navíc tamní trh je automobilovou dopravou již přesycen. Tento vývoj zde zatím čekat nelze. Jedinou šanci tak mají dálkové a mezinárodní spoje, které mohou nabídnout rychlost vyšší než je dálniční a vedou směrem, který je pro automobily obtížný nebo nenabízí dostatečně kvalitní komunikace.
Z hlediska dálkových tratí jako nádherný příklad slouží spojení Moravy s Prahou. Zatímco na lince Ostrava-Olomouc-Praha je železniční doprava velmi používaná, na linku Brno-Praha České dráhy prakticky rezignovaly, kromě mezinárodních rychlíků SC Pendolino. Ostravu s Prahou totiž nespojuje žádná rozumná rychlostní silniční komunikace a o její výstvbě se teprve uvažuje. Není také vyloučeno, že je záměrně bržděna právě díky železniční lobby. Na lince Brno-Praha je situace úplně jiná, spojení v podobě D1 přes častou kritiku nabízí velké možnosti pro individuální dopravu a autobusové dopravce.
Ale zpět k novým cenám Českých drah. Byla zrušena kilometrická pásma, nový ceník tak vychází ze vzdáleností v kilometrech a každé přiřazuje cenu. Úprava je to kosmetická, ale pro ně asi vychází lépe. Zdraženo bylo ale hlavně zákaznické jízdné, které oproti současným 30% nabízí pouze 25% slevu oproti obyčejnému jízdnému. Zdražena bude i oblíbená kilometrická banka 2000 km z 1400 Kč na 1600 Kč. Došlo ovšem ke zrušení příplatku na vlaky IC a EC, protože ty bude opět dotovat stát a ne samotné ČD, jako dosud. Nové ceny jsou platné od 9. 12. 2007. Změn je samozřejmě mnohem více, podrobnosti lze nalézt na oficiálních stránkách, viz. odkaz dole.
Odkazy
|