Po dlouhém a bezproblémovém letu z Capital International Airport v čínském Pekingu začalo letadlo přistávat v Londýně na letišti Heathrow plně v režii přístrojů. Těm pomáhá ze země zařízení, nazývané ILS (Instrument Landing System). Umožňuje přesné navedení letadla na přistávací dráhu. Dnešní dopravní letadla totiž za běžných situací pilota vlastně nepotřebují, umí se řídit samy od startu až po přistání. Piloti tam většinou sedí jenom proto, aby si povídali s dispečery letového provozu, dohlíželi na počítače a zajišťovali onu diplomatickou proceduru spojenou s přelety různých území. Když si chtějí trochu zapilotovat a ukázat své umění, mají šanci vlastně až právě při přistání, které je nejrizikovější částí letu, kdy obvykle asi minutu před dosednutím autopilota vypnou a podle informací z ILS a vlastní zkušenosti zkouší dosednout lépe, než by zvládnul autopilot.
I let tohoto Boeingu typu 777-200ER byl v režii přístrojů až do chvíle, kdy se asi 3,2 kilometru od letiště ve výšce přibližně 183 metrů pokusil autopilot ve spolupráci s autoplynem zvýšit tah motoru. To se mu nepodařilo a ohlásil poruchu. Letadlo měl v tu chvíli pod dohledem první pilot, který se pokusil tah motoru zvýšit ručně pomocí ovládací páky. Systém řízení tahu motoru však nereagoval ani na páku, takže se zřejmě nějakým způsobem zablokoval. S nízkým výkonem motorů tak pilot dosedl asi 300 metrů před přistávací dráhou. Bylo to naštěstí už za ochranným plotem letiště. Při dosednutí se utrhnul podvozek pod pravým křídlem, podvozek pod levým křídlem jej prorazil a zůstal v něm. Tak se tento obr řítil po zemi a zastavil se na začátku přistávací dráhy, kde měl původně dosednout. K zastavení tak došlo na pouhých 300 metrech, běžná přistávací dráha přitom měří okolo 1500 metrů.
Vzletová hmotnost tohoto Boeingu pro 301 cestujících je až okolo 300 tun, přibližně polovinu z toho tvoří hmotnost paliva, kterého při přistání po tak dlouhém letu už naštěstí mnoho nezbývá. Takže přestože došlo k poškození křídel a úniku paliva, k požáru naštěstí nedošlo. Cestující byli evakuováni pomocí skluzavek. Zprávy hovoří o tom, že ke zranění cestujících došlo právě až při této evakuaci. Nejvážnějším byla zlomená noha. To jenom ukazuje, jak bezpečný je tento typ letadla. Je to první letadlo na světě, které bylo celé navrženo konstruktéry pomocí počítačových programů. Žádný cestující v něm dosud nikdy nezemřel.
Přehledné grafické znázornění přistání lze nalézt ve zpravodajství BBC, vyšetřování nehody má na starosti Odbor vyšetřování leteckých nehod (Air Accidents Investigation branch) britského ministerstva dopravy. Tam lze nalézt nejpřesnější informace o nehodě. Další informace o letadlech Boeing lze nalézt přímo na stránkách výrobce. Zajímavou informací je, že budovou s největší plochou na světě je montážní hala firmy Boeing, kde se vyrábí i tyto stroje. Boeing typu 777-200ER je verzí pro dlouhé vzdálenosti, ER znamená Extended Range a vyznačuje se mimo jiné i zvláštní odpočívárnou pro personál, umístěnou nad palubou první třídy. Viz. odkazy dole.
Boeing 777
Odkazy
|