Česky  English  Deutsch  Français
mag.mopo.info: magazín o mobilních technologiích, cestování a životním stylu
sobota 21. září 2024 11:25

reklamní prostor
20. ledna 2008 0:00, vh
Lexus LF-A roadster: japonské lambo
V Detroitu 2008 se objevila studie vozu Lexus LF-A bez střechy. Lexus je populární zejména díky svým elegantním sportovně střiženým sedanům a SUV, jejich spolehlivosti a možností volby hybridního pohonu u mnoha modelů. To vše doplňuje řada technických inovací, které v některých ohledech představují světovou špičku. Přesto mu mnozí vytýkají typicky japonskou uhlazenost a málo odvahy, která se ve třídě supersportů nenosí. Supersport může mít jakou chce techniku, ale pokud v něm není špetka šílenosti, nebývá příliš úspěšný. Takže zatímco současný sportovní model SC stále vypadá spíše jako sportovnější sedan, model LF-A se mnoha prvky přibližuje k etalonu evropské šílenosti, kterým je bezpochyby Lamborghini.

Všeobecným problémem asijských vozů dovážených do Evropy byl až do nedávné doby design, neodpovídající evropským měřítkům. Byla to auta zkrátka příliš nudná, nevýrazná, technicky mnohdy velmi kvalitní, ale nevzbuzující příliš mnoho emocí. To je příčinou i jejich neúspěchu v oblasti sportovnějších aut. Ta prostě musí mít určitý švih. Ukázkou nepochopení tohoto faktu je ostatně i model Lexus SC, který vypadá spíše jako kříženec Mercedesu, Porsche a Ferrari, než aby měl svůj osobitý styl, hodný sportovního auta v evropském pojetí.

To by měl změnit model LF-A, který se v mnoha směrech inspiroval evidentně u Lamborghini. Vzhledem k japonskému konzervatizmu je to asi krok správným směrem a ukazuje, co vznikne, když se prvky Lamborghini zabalí do neutrálnějšího kabátu. Mohlo by to vyhovovat těm, pro které je Lambo příliš extravagantní, ale Ferrari nebo Porsche už moc uhlazené. Inspirace u Lamborghini je patrná například v přední části v podobě nasávacích otvorů rozdělených na tři výrazné prohlubně, bočními nasávacími otvory, uspořádáním zadních světel s výpustěmi vzduchu pod nimi s výraznou mřížkou, umístěním výfuku uprostřed, a tak by bylo možné pokračovat.

Design obaluje techniku, a ta se v mnoha ohledech od Lamborghini liší. Jak tedy dokázali konstruktéři zabalit odlišnou techniku do podoby uhlazeného Lamborghini Murcielágo?

Lamborghini má nízkou příď díky umístění motoru vzadu. Lexus LF-A ho má vepředu, ale až za přední nápravou. Chladiče vzduchu, jsou dva, jsou umístěny vzadu a vzduch k nim proudí otvory u zadních kol. Vůz také využívá konstrukci typu transaxle, motor je tedy vepředu, ovšem převodovka kombinovaná s diferenciálem a pohonnou osou zadních kol se nachází vzadu před zadními koly. Převodovka se ovládá pomocí pák pod volantem, vysoký středový tunel rovněž typický pro Lamborghini tak už není zdoben řadící pákou. Motor je V10 o udávaném objemu o něco menším než 5 litrů. Dosahuje výkonu přes 368 kW (500 k) a vůz díky němu dosahuje maximální rychlosti přes 320 km/h. Zrychlení ani hmotnost vozu se zatím neuvádí.

+ klepněte na obrázek pro zobrazení v plné velikosti
náhled

 Diskuze
Najít
Vyhledat článek nebo zprávu, která obsahuje následující slovo
reklamní prostor
Pozor! Probíhá rozsáhlá přestavba webu. Stránky jsou průběžně upravovány, ale nelze zaručit, že jsou vždy úplné.

Kontakt, dotazy, náměty: info@motio.info

Upozornění! Obsah tohoto webu je chráněn autorskými právy (copyright v anglicky mluvících zemích). Žádná část jeho obsahu nesmí být kopírována či jinak využívána bez předchozího písemného souhlasu. Tuto publikaci vydává VHIT.info. S dotazy, nejasnostmi nebo zájmem o spolupráci se obraťte na výše uvedený e-mail. Neoprávněné nakládání s obsahem bude postihováno v maximální možné míře dle platného práva.

t = 0.043 s