Nic není zadarmo a komerční lety do vesmíru už vůbec ne, neboť kosmický program je extrémně drahý. Až dosud byl výzkum vesmíru financován státy, které na něj braly peníze především z daní svých občanů, aniž by se jich musely ptát. Komerční firmy se ale snaží ukázat, že dobrovolné financování od zákazníků také dokáže kosmický program uživit. Za úspěchem SpaceShipOne stojí Paul Allen, tedy spoluzakladatel firmy Microsoft, který ovšem investuje i do mnoha jiných odvětví, zejména filmového (DreamWorks Animation SKG), finančních trhů, sportovních klubů, apod. Podle odhadů je pátým nejbohatším občanem USA s majetkem okolo 18 miliard USD. Všechno jsou to tedy odvětví založená na přitahování masového zájmu na nějaký "spektákl" a inkasování vstupného, prodej masového software, apod., což jsou odvětví, kterými američané opravdu dokážou zaujmout.
Významným leteckým a kosmickým konstruktérem zaměřeným na kompozitní materiály je Burt Rutan, který stojí za řadou světoznámých projektů jak komerčních, tak třeba pro NASA. V roce 2001 za ním přišel Paul Allen a rozhodl se financovat vývoj lehké kosmické lodi, která by dokázala překonat hranici vesmíru, což je 100 km od povrchu Země a získala tak cenu Ansari X prize pro první soukromou firmu, která toto dokáže. To se jí skutečně v roce 2004 povedlo.
Záměr tohoto počínání je rovněž zřejmý. Vesmír také dokáže přitáhnout masy už jenom svou tajemností. A co když se teprve nabízí možnost se do něj alespoň na chvíli podívat? Nejbohatší lidé světa znudění pozemskými radovánkami budou jistě ochotni nabídnout za nový zážitek mnoho. O tom svědčí i popularita letů na ISS, které nabízí Rusko za 20 milionů USD.
Paul Allen založil společnost "The Spaceship Company" a spojil se s Richardem Bransonem, který vlastní impérium Virgin, kam patří i letecká společnost Virgin Atlantic. Na základě těchto zkušeností založili společnost Virgin Galactic, která má nabídnout první soukromé kosmické lety v dějinách lidstva. Cílem je samozřejmě přitáhnout masový zájem o lety do vesmíru a zahájit éru vesmírné turistiky. Nejedná se samozřejmě o orbitální lety srovnatelné s letem na ISS, který nabízí Rusko. SpaceShip je schopna dolétnout pouze na hranici vesmíru, vyzkoušet stav beztíže a pohlédnout na Zemi z její hranice. Jde tedy především o nabídnutí nového zážitku lidem, kteří si to mohou dovolit a financovat tak další komerční výzkum vesmíru. Vzhledem k tomu, že Virgin patří mezi nízkonákladové letecké společnosti ale nelze vyloučit, že se občas najde i nějaká ta levnější letenka.
Při konstrukci SpaceShipTwo byl hlavní důraz kladen na bezpečnost. Je to logické, jakákoli nehoda by odradila mnoho potenciálních zájemců. Loď byla odhalena 23. ledna 2008 a nejpozději do 18 měsíců by měly být zahájeny komerční lety.
Zahájení testovacích letů je plánováno na léto 2008, kdy by měli být WhiteKnightTwo i SpaceShipTwo definitivně hotovi. WhiteKnightTwo je poháněn čtyřmi motory Pratt and Whitney PW308A a je plánováno, že by mohl vynášet i malé družice na nízkou oběžnou dráhu. SpaceShipTwo je konstruována pro osm osob. Zatím jsou k dispozici pouze modely, viz. snímky níže. Na jedné z nich je i Richard Branson (vlevo) spolu s Burtem Rutanem. Průběh letu s cestujícími je už také podrobně naplánován, podrobnosti lze nalézt přímo u Virgin Galactic, viz. odkazy dole.
SpaceShipTwo a WhiteKnightTwo
SpaceShipOne a WhiteKnight
Odkazy
|