Parlament schválil dne 7. května 2008 novelu zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční, ve znění pozdějších předpisů. Novelu musí schválit ještě senát a prezident. Podstatnou změnou je § 3 Osvobození od daně, odstavec f). Ten dosud obsahoval pouze vozidla na elektrický pohon. Podle schváleného návrhu je jeho nové znění: vozidla pro dopravu osob nebo vozidla pro dopravu nákladů s největší povolenou hmotností méně než 12 tun, která
mají elektrický pohon,
mají hybridní pohon kombinující spalovací motor a elektromotor,
používají jako palivo zkapalněný ropný plyn označovaný jako LPG nebo stlačený zemní plyn označovaný jako CNG, nebo
jsou vybavena motorem určeným jeho výrobcem ke spalování automobilového benzínu a ethanolu 85 označovaného jako E85.
Silniční daň se platí za vozidla registrovaná jako užívaná k podnikání, nebo všechna nad 12 tun, kromě výjimek uvedených právě v § 3.
Co dodat? Kromě nesprávného slova "ethanol" místo správného českého slova i chemického názvu etanol, je zákon zvláštní tím, že zvýhodňuje jen určité typy pohonů. Těch, které by bylo možné označit za ekologické, je jistě mnohem více. Tak to vypadá, že jde spíše o podporu určitých lobby, než o skutečnou podporu ekologických pohonů. O tom svědčí například i značně zkreslující článek vydaný na iDnes, ze kterého vyznívá, že právě CNG je jedinou možnou alternativou a směrem, kterým se má alternativní pohon automobilů ubírat. Z jeho záměrně zmateného vyjádření dokonce mnoho čtenářů pochopilo, že nulová daň se LPG netýká, což samozřejmě není pravda. CNG je jistě zajímavou alternativou, ale odpůrci například říkají, že prakticky monopolním dodavatelem zemního plynu do Česka je německá RWE Transgas a bylo by dobré se zaměřit i jinými směry a budovat tak skutečně konkurenční prostředí s rovnými příležitostmi pro každého, kdo nabídne vhodnou alternativu. Takový zákon by tedy měl správně popisovat obecné podmínky nutné pro uplatnění nároku na slevu na dani a ne jmenovat konkrétní produkty evidentně konkrétních firem, které dostanou výjimku.
Odkazy
|