Životnost jednotlivé LED je sice mnohem větší než životnost jednotlivé žárovky, ovšem ve svítilně je LED obvykle větší množství. A jak vyplývá z teorie pravděpodobnosti, pravděpodobnost poruchy celku získáme vynásobením pravděpodobností poruch jednotlivých dílů, což při velkém počtu LED už může hrát významnou roli. Navíc LED svítilny jsou konstrukčně mnohem komplikovanější než ty klasické žárovkové. Zatímco pro běžnou žárovku stačí dva přívodní vodiče a patice a pravděpodobnost poruchy takové soustavy je nízká, propojení desítek LED vyžaduje mnoho spojů a pravděpodobnost poruchy tím opět roste, zvláště v prostředí automobilu, kde jsou vystaveny vibracím, změnám teplot, apod. Takže při praktickém použití nemusí být životnost LED svítilny výrazně vyšší.
Náklady na výrobu jedné LED jsou nepatrné, méně než jeden cent či eurocent. V malobchodě se prodávají okolo deseti centů či eurocentů. Ovšem stejně jako nalepením značky automobilu roste rapidně cena klasické žárovky u značkového prodejce automobilů, roste i cena LED. LED osvětlení je navíc neprávem považováno za luxus, asi i proto, že vypadá jaksi lépe a efektněji, čímž je cena ještě vyšší. Navíc většinou nelze koupit samostatnou LED, svítilny většinou nenabízí možnost výměny jednotlivé LED, v lepším případě je nutné vyměnit celý blok LED, v horším případě celou svítilnu.
Situace se samozřejmě neustále vyvíjí, jak se technologie LED přesouvá z luxusních automobilů do nižších tříd. Nicméně před koupí automobilu vybaveného svítilnami s LED je dobré se vždy informovat na řadu věcí. V prvé řadě na možnost opravy, protože porucha zpravidla znamená nezpůsobilost k provozu a tudíž nemožnost automobil používat. Výhodné by samozřejmě bylo, kdyby bylo možné přímo na cestě vyměnit nějakou součást vlastními silami a pokračovat v cestě. To ale v případě LED nebude asi možné. Záleží ale na výrobci a typu svítilny, existují totiž LED ve tvaru klasické žárovky s běžnou paticí, takže z technického hlediska by v tom problém být neměl. Dále je samozřejmě dobré znát cenu opravy a zda-li je z hlediska silničních pravidel možné či nutné vozit nějakou součást na opravu, jako je nutné vozit klasické žárovky. Také je dobré zjistit, v jakém stavu musí být LED svítilny vzhledem k technické kontrole STK. U LED svítilen je časté, že jednotlivé LED vypovídají službu postupně. Kde je ale ta hranice, kdy je už svítilna považována za nezpůsobilou? Kolik LED ještě může být vadných, aby svítilna "prošla"?
Tento článek slouží pouze k zamyšlení nad tématem. Problematikou se budeme dále zabývat, protože s LED dosud velké zkušenosti nejsou a s jejich používáním vyvstává mnoho otázek, jak bylo naznačeno výše.
|