Vydávání nového německého občanského průkazu bylo zahájeno 1. listopadu 2010. Nemusí si ho ale hned pořídit každý, stávající občanské průkazy jsou platné až do doby na nich uvedené. V Německu se za vydání občanského průkazu dosud platil poplatek ve výši 8 EUR. Nový občanský průkaz ovšem pro osoby od 24 let stojí už 28,80 EUR, takže i mnozí obyvatelé jej označují za přehnaně drahý.
Co za tuto cenu tedy dokáže nová kartička nabídnout?
Kdo nestojí o žádné inovace, může nový průkaz používat stejně jako ten starý. Nové elektronické funkce lze aktivovat dobrovolně. Ale i ten, kdo si je neaktivuje, zaplatí stejný poplatek za vydání průkazu.
Základní elektronickou funkcí je přenos informací o občanském průkazu a občanovi do počítače. Pokud se člověk rozhodne aktivovat si tuto funkci hned při vydání průkazu, je to zdarma. Za dodatečnou aktivaci ovšem zaplatí 6 EUR. K počítači je ale potřeba mít ještě čtečku čipu připojenou přes USB port, a ta stojí asi od 30 EUR. Poté se musí nainstalovat zvláštní program "AusweisApp", tedy průkazová aplikace, která zajištuje přenos informací z karty. Aplikace je zatím k dispozici pouze pro Windows, v průběhu roku 2011 jsou v plánu verze pro linuxové operační systémy Ubuntu a Debian a pro MacOS.
Aby mohl nějaký subjekt informace z průkazu využívat, musí získat státní ověření, které mu povolí využívat vybrané údaje. Ne každý tak má například dovoleno zjišťovat si věk osoby, ale může si třeba jenom ověřit, zda-li má osoba už 18 let. Osoba také před odesláním vidí, jaká data poskytuje a jejich odeslání potvrzuje pomocí PINu.
Další možnou funkcí nového občanského průkazu je zaručený elektronický podpis. Ten umožňuje v elektronickém světě podepisovat například dokumenty tak, aby bylo jednoznačné, která osoba je podepsala. K využití této funkce je ovšem potřeba dražší čtečka, bezpečnostní třídy alespoň 3, která stojí od 100 EUR. Navíc je nutné si na průkaz dokoupit důvěryhodný klíč a jeho certifikát, jejichž platnost je navíc omezená a cena záleží právě na době platnosti, začíná od desítek EUR.
Poslední funkcí, kterou průkaz nabízí, je možnost nechat si na čip uložit dva otisky prstů. Na každém průkazu je už elektronicky uložena fotografie, což je základní bezpečnostní prvek proti pokusu zneužít průkaz změnou fotografie na něm vytištěné. Otisky prstů mají bezpečnost ještě zvýšit, aby průkaz nemohla zneužít například podobně vypadající osoba.
Po čtvrt roce od zavedení nového průkazu jsou reakce na něj spíše chladné. Jeho internetové využití je zatím malé, protože poskytovatelů služeb, kteří ho přijímají, je málo. Počítají se na desítky a jsou to hlavně státní instituce, nebo velké podniky, jako banky, poskytovatelé informačních služeb, apod. Nedůvěru podpořila i samotná AusweissApp, která musela být z důvodu bezpečnostních chyb stažena a opravena.
Jak už bylo zmíněno v úvodu, znamená tento průkaz mnoho bezpečnostních hrozeb. Jistě se objeví viry a jiné podvodné programy, které se budou snažit údaje z průkazu získat a nějak zneužít. Ale i ten, kdo nebude průkaz na počítači používat, může být obětí zneužití. Bezkontaktní čip totiž otevírá velké pole pokusům o zneužití prakticky kdekoli. Stačí si uvědomit, že třeba obchodní centra jsou čtečkami takových čipů přímo prošpikována a o využití dat z průkazů bude mít zájem jistě mnoho subjektů. Hrozbou je ale i už zmíněná zvýšená kontrola osob, i bez jejich vědomí. Například na demonstraci si bude policie moci snadno zjistit identitu všech účastníků, apod.
Odkazy
|