Česky  English  Deutsch  Français
mag.mopo.info: magazín o mobilních technologiích, cestování a životním stylu
neděle 14. července 2024 13:03

reklamní prostor
/ Letectví a vesmír 5. července 2010 22:00, vh
První noční let letadla SOLARIMPULSE poháněného sluneční energií
Po dlouhých přípravách a technickém odkladu se má letoun pokusit o první noční let, při kterém bude poháněn pouze energií nastřádanou během dne do akumulátorů ze slunečních panelů.

Asi nejznámější osobou stojící za stavbou letounu SOLARIMPULSE je světoznámý dobrodruh Bertrand Piccard. Jeho cílem není nic menšího, než obletět s tímto letadlem celý svět. První noční let má být zkouškou, zda-li to letadlo dokáže. Odstartovat má 7. července 2010 z letiště v Payerne ve Švýcarsku, blízko jezera Neuchâtel. Původní plánovaný termín 1. července 2010 musel být zrušen kvůli poruše vysílače telemetrických údajů. Letadlo má odstartovat asi v 7 hodin ráno a během dne by mělo vystoupat do výšky až 8500 metrů, aby plně dobilo akumulátory. Po dvou hodinách od setmění má letoun začít postupně klesat až do asi 1500 metrů. Vzhledem k tomu, že letadlo má velké rozpětí křídel a funguje jako dobrý kluzák, nebude zřejmě energetická náročnost pohonu příliš velká, protože bude moci využít vzdušné proudy a výškový rozdíl asi 7000 metrů. Přesto se jedná o zajímavý pokus, co současné technologie dokáží.

Plánovaný start by mohlo nyní zhatit snad jen počasí. Přestože je předpověď příznivá, nečekané bouřky jsou v tomto ročním období časté.

Odkazy
nové okno, francouzsky

 Diskuze (3 příspěvky)
Najít
Vyhledat článek nebo zprávu, která obsahuje následující slovo
reklamní prostor
Pozor! Probíhá rozsáhlá přestavba webu. Stránky jsou průběžně upravovány, ale nelze zaručit, že jsou vždy úplné.

Kontakt, dotazy, náměty: info@motio.info

Upozornění! Obsah tohoto webu je chráněn autorskými právy (copyright v anglicky mluvících zemích). Žádná část jeho obsahu nesmí být kopírována či jinak využívána bez předchozího písemného souhlasu. Tuto publikaci vydává VHIT.info. S dotazy, nejasnostmi nebo zájmem o spolupráci se obraťte na výše uvedený e-mail. Neoprávněné nakládání s obsahem bude postihováno v maximální možné míře dle platného práva.

t = 0.044 s